Folklooriansambel “Guselki”.
Folklooransambel “Guselki” juhendaja – Nadežda Moskaljova.
Folklooriansambel “Guselki” asutati 2003.a., et säilitada ja edendada traditsioonilist rahvakultuuri. Kollektiivi juht – Nadežda Moskaljova lõpetas Samara Kunsti ja Kultuuriakadeemia erialal – pedagoog, laulukoori juht (1997.a.)
„Guselki“ ajalugu algas sellest, et täiskasvanute folklooriansambli kollektiivi „Sudaruški“ juht, mida juhtis Nadežda Moskaljova alates 1999.a. äkki sai aru, et ta tahab oma lemmiktegevusega tegeleda lastega ja otsustas laste jaoks avada ilusa ammendamatu rahvakunsti maailma. Nadežda arvab, et täiskasvanutega on ka huvitav töötada, kuid neil on juba selgelt moodustatud arvamused ja eelistused. Aga lastel on täiesti avatud taju, et mida neile annad, seda nad ka võtavad. Lapsed just kui neelavad kogu rahavalaulu rikkuse, neile on kõik huvitav, eriti kui see toimub lõbusas mängus. Kõik sõltub meist, mida me anname lastele ja kuidas nende isikupära moodustada.
„Guselki“ koosseis pole küll suur, kuid väga andekad. Kolektiivi võetakse vastu juba kahe aastaseid lapsi ja töötada selles vanuses lastega nõuab erilist lähenemist. Pisikeste laste jaoks on olemas spetsiaalne programm „Laduški“. Kollektiivi võetakse vastu kõiki tahtjaid ja lapsed ise otsustavad kas neile meeldib selles kollektiivis või ei meeldi. Jäävad ainult need lapsed, kellele tõesti meeldivad vene ja eesti rahvalaulud, folkloor, tõeline rahvakunst. Tegevus toimub mängu kujul. Rahvakunstis üldse on palju folkmänge, tavaliselt isegi midagi juurde õppida pole vaja – mängus ise arenevad kuulmine, liikumine ja motoorika. Tulevad paljud, aga esineda kontserdis tahavad kõik.
Ansambel „Guselki“ tihti kutsutakse lasteaedadesse läbi viia vene ja eesti kalendri tähtpäevi, näidata vanaaegseid rahva ja perekombeid, tavasi. Kollektiiv osaleb paljudel linna, vabariiklikel ja maakondade üritustel, pidupäevadel. Kollektiivil on kogutud suur loominguline materjal – Jõulupühad, kevadkombed, kevade saabumine, Vastlapäev, Kolmikpüha, Jaanipäev ja muud tavad ja kombed. Kollektiiv jätkuvalt tegeleb rahvakultuuri taastamisega ja edendamisega, kes elavad piiriäärsel territootiumil Eesti ja Venemaa, täidab oma repertuaari uute rahavalauludega ja tavadega.
Täna ansambli põhikoosseis koosneb 13 inimesest, kellest mõned on juba „veteranid“. Nagu tulid nad Nadežda Moskaljova juurde kolme aastaselt, kümme aastat tagasi, nii nad siiamaani laulavad. Sõbraliku loomingulisse perre „Guselki“ võib tulla iga laps, et teada saada, kas on ta andekas rikkaliku rahvalaulu aarde avastamisel. Ansamblil on hea loominguline kontakt teiste Kultuurimaja loominguliste kollektiividega, tantsuansambliga „Galateja“, lapsed koos õppivad lavalist liikumist.
16.novebril 2014.a. Folklooriansambel “Guselki“ sai 10.aastaseks. Oma sünnipäeva loominguline meeskond tähistas piduliku kontsertiga, mis rõõmustas publikut loominguliste ansamblite ja teiste kollektiivide esinemisega teistest Eesti linnadest.
Fotogalerii Kultuurimaja koduleheküljel.
Fotogalerii Kultuurimaja koduleheküljel (kontsert 10. aasta 16.11.2014.)
Fotogalerii Facebookis (kontsert 10. aasta 16.11.2014.)
Video YouTube`is (kontsert 10.aasta 16.11.2014.)
Video YouTube`is ansambel “Guselki” ja ansambel “Sudaruški”.