16.02.2019. Sretenje.

07-05-2019

«Sretenje»
Veebruaris korraldab kultuurimaja „Rugodiv“ folklooriansambel «Guselki» laste folkloorifestivali “Sretenje”.

20190216 Sretenje2 veb

Festivali raamis näidatakse Sretenje (küünlapäeva) talitusi, mis on seotud talve ärasaatmise ja kevade vastuvõtmisega, püha “Sretenje”. Eesti ja vene rahvusmängude, tantsude ja folkloorilaulude õppimine.
Sretenje (küünlapäev) slaavi moodi tähendab keavde kohtumist talvega: “Talv võtab kevade vastu, ning tahab teda ära külmutada”. Vene kommete järgi toob ilus kevad kaasa käkerdist, küpsist linnukese kujuga nagu iidesetes Venemaa aegades kombeks oli.
Ammudest aegadest peeti seda esimeseks kevade vastuvõtmispäevaks. Veebruar on murranguline päev. Ühest küljest on see veel talv, aga teisest hakkab see lõppema. Talv toob lumehangeid, tugevaid tuuli, aga piisab päikesel välja tulla kui kõik tilkuma hakkab. Küünlapäeval kohtuvad talv ja kevad esimest korda ning hakkavad võitlema: kes saab ette, kes peab taganema. Rahvas rääkis: “Kevad kohtub talvega nagu kaftan kasukaga“. Lapsed ootasid päikest, laulsid kevadlaule, mis meelitasid kevade, korraldati rahvusmänge.
Festivali programm on mitmekesine ja muljerikkas.
16. veebruaril kell 13.00 me kutsume narvalasi „ Sretenje “ peole kultuurimajja „Rugodiv“.
Peost võtavad osa folklooriansambel „Sviristel“ (Peterburg), ansambel „Iljinski reede“ (Riia), „Guselkoi“ (Narva). Rahvariided, mida esinejad kannavad pole lihtsalt moe eelistamine vaid eluviis! Iga kollektiiv toob endaga kaasa midagi endast ja jagab seda teistega. Me loodame, et külalised tunnevad end nagu kodus saades uusi rõõmsaid tundeid. 16. veebruaril kell 15.30 toimub „Sretenje kontsert“, kus te kuulete vene rahvapillide orkestri „Venelased“ (Kingisepp) programmi ja klubi „Nadežda“ (Narva) koori. Me elame Eestis, austame ja hoolsusega suhtume eesti- ja vene rahvuspühadesse.
Pileti hind on 2.00 eurot

Natalja Pomazan – KM Rugodiv spetsialist.